Aktualności

Nie ma wakacji od segregacji

21.06.2024

Nie ma wakacji od segregacji!

Nie ma wakacji od segregacji

Sezon urlopowy w pełni. Przed nami bliższe i dalsze wyjazdy, delektowanie się widokami na nadmorskich deptakach, przemierzanie górskich szlaków czy relaks nad jeziorem. W czasie tych wycieczek będziemy korzystać z życia, a oznacza to także korzystanie z wielu przedmiotów i produktów. Chociaż odpoczywamy od pracy i codziennych obowiązków, to segregacja jest fundamentem, o którym nie można zapomnieć w żadnej sytuacji. Co roku więc apelujemy chwytliwym hasłem – nie ma wakacji od segregacji!

Każdy wytworzony odpad powinien trafić we właściwe miejsce. Nie ma mowy o porzucaniu papierków w lesie, wyrzucaniu worków w przydrożnych rowach ani zakopywaniu w piasku. Niech nasza postawa będzie przykładem dla młodszych, którzy bacznie obserwują i naśladują dorosłe zachowania. Oprócz „zwykłych” odpadów, z którymi mamy do czynienia na co dzień i radzimy sobie z ich segregacją, wakacyjne wyjazdy sprzyjają powstawaniu pewnej specyficznej i niestandardowej grupie odpadów.

Gdzie zatem wyrzucić tubkę z resztką kremu do opalania?

Jeśli nie udało nam się zużyć kremu do opalania, prawdopodobnie nie wykorzystamy go w następnym sezonie, ponieważ minie jego termin ważności. Gdzie go wyrzucić? Sam specyfik można wyrzucić do pojemnika szarego na odpady pozostałe po segregacji – zmieszane, a puste, plastikowe opakowanie po nim - do żółtego pojemnika/worka na metale i tworzywa sztuczne. Tubka zabrudzona, z resztkami kremu, z której nie da się usunąć zawartości, musi jednak trafić do pojemnika szarego na odpady pozostałe po segregacji - zmieszane.

Jak zutylizować zniszczoną walizkę lub plecak?

Stare, zniszczone walizki i duże plecaki zaliczają się do kategorii odpadów wielkogabarytowych, czyli takich, które można zostawić w wyznaczonym miejscu pod altaną śmietnikową w przypadku mieszkańców bloków lub przed posesją w ramach zbiórki mobilnej w zabudowie jednorodzinnej. Odpady wielkogabarytowe odbierane są zgodnie z ustalonym harmonogramem, którym dysponuje zarządca spółdzielni lub właściciel nieruchomości. Można te odpady również oddać do PSZOK-ów, czyli Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Gdzie wyrzucić zniszczone stroje kąpielowe, klapki i śpiwory?

Torby podróżne wykonane z materiału, śpiwory, koce, ręczniki, sandały, klapki, kąpielówki, stroje kąpielowe, które nie nadają się już do użytku, wyrzuca się do pojemnika na odpady pozostałe po segregacji (tzw. „zmieszane”). Jeszcze lepszym dla środowiska rozwiązaniem jest oddanie ich do PSZOK-u, gdzie znajdują się specjalne kontenery na tekstylia i odzież.

Co zrobić z połamanym parasolem plażowym i połamanym leżakiem czy krzesełkiem?

Odpady wielkogabarytowe to także zniszczone namioty, krzesła i stoliki turystyczne oraz akcesoria plażowe, takie jak parasole, leżaki, parawany plażowe, materace dmuchane, piłki, akcesoria dmuchane do pływania. Trzeba z nimi postąpić tak, jak z walizkami. Natomiast plastikowe wiaderka, zabawki do piasku, termosy czy bidony plastikowe trzeba wyrzucić do żółtego pojemnika/worka przeznaczonego na metale i tworzywa sztuczne. Z kolei miłośnicy kempingów, którym zostały puste butle gazowe, muszą pofatygować się z nimi do PSZOK-u.

Do jakiego pojemnika wyrzucić zniszczone w czasie podróży magnesy na lodówkę i połamane okulary przeciwsłoneczne? Drobne przedmioty typu: okulary przeciwsłoneczne, okularki i czepki pływackie wyrzuca się do pojemnika szarego na odpady pozostałe po segregacji - zmieszane. Podobnie jak pamiątki z wakacji, które uległy zniszczeniu w trakcie podróży, np. magnesy na lodówkę czy ozdoby ceramiczne.

Co zrobić z pozostałymi po wyjazdach zapisanymi kartkami, listami i wydrukowanymi instrukcjami oraz biletami? Wszystkie powinny trafić do niebieskiego pojemnika/worka na opakowania z papieru i tektury.

Lato to także regularne prace w ogrodzie. Co z narzędziami – sekatorami, nożycami i scyzorykami? Takie przedmioty należy oddać do PSZOKu.

Segregacja odpadów to prosta sprawa. Jeśli masz wątpliwości, skorzystaj z wyszukiwarki na stroniehttps://www.master.tychy.pl/wyszukiwarka-odpadow-i449.pl.html.